Tutvustus

Tsitruselised puuviljad (sh mandariinid) on ühed laialdasemalt kasvatatavad puuviljad. Tsitruselised sisaldavad tervet rida kasulikke bioaktiivseid ühendeid nagu näiteks eeterlikud õlid, polüfenoolid, karotenoidid ja vitamiinid. Mandariinimahla tööstuses moodustab jääkide osa umbes 60% tsitruseliste massist, mis koosneb koortest, seemnetest, mesokarbist ning viljalihast. Nende jääkproduktide ladustamine prügimäele ilma lisatöötluseta võib aga põhjustada tõsiseid keskkonnaprobleeme. Samal ajal sisaldab see söögiks mittekõlbulik sekundaarne biomass suurel hulgal bioaktiivseid ühendeid, mis teeb sellest ideaalse jätkusuutliku ning taastuva tooraine kõrge lisandväärtusega kemikaalide tootmiseks, mis on nõutud toiduaintete-, farmaatsia- ning kosmeetikatööstuses.

Projekti eesmärgiks on välja arendada ja optimeerida mandariinimahla pressijääkide väärindamise tehnoloogiaid, et vähendada Gruusia mandariinimahla tööstuse keskkonnajalajälge, kasutades selleks ringmajanduse põhimõtteid. Uurimistöö fookuses on jätkusuutlikud ning efektiivsed ekstraheerimise meetodid nagu aurudestillatsioon (limoneeni eraldamiseks) ja ultraheli-toetatud ekstaktsioon (hesperidiini eraldamiseks). Mandariinimahla pressijääkide maksimaalse väärindamise tehnoloogiate väljaarendamise eesmärgiks on tehnosiirde laborist tööstusesse järk-järguline skaleerimine ning tehnoloogia rakendamine tööstuslikus protsessis.

Liikmeskond

Dr. Maria Kuhtinskaja Rühma juht
Dr. Merike Vaher  Rühma juht
Dr. Maria Kulp
Dr. Tiit Lukk
Marlen Leemet Magistrant
Annabel Taniel Bakalaureuse tudeng

Vilistlased

Dr. Piret Saar-Reismaa

Tehniline võimekus

Ekstraktsioon:

  • Ultraheli-toeatud ekstraktsiooni seade, VWR
  • Aurudestillatsiooni seade (hankimisel)

Analüüs:

  • 7100 Kapillaarelektroforees diood-maatriks UV detektoriga (CE-UV-DAD), Agilent Tecnologies
  • 1200 Infitity vedelikkromatograaf UV-DAD- ja massispektromeetrilise detektoriga (MSD Trap XCT), Agilent Technologies
  • 1260 Infinity II vedelikkromatograaf fluorestsentsdetektoriga, Agilent Technologies
  • 7890A Gaaskromatorgaaf leek- ja massispektromeetrilise detektoriga (5975C MSD quadrupole mass spectrometer), Agilent Technologies
  • Bruker Avance III 400 MHz FT-NMR spectromeeter
  • MB120 niiskuse mõõtja, Ohaus
  • Ja muu väiksem aparatuur

Isoleerimine ja puhastamine:

  • Flash-kromatograaf, Biotage, Isolera Prime (Kolonnid: Sfär C18 D – Duo 100 Å 30 μm 12 g, 2/cs; Sfär C18 D – Duo 100 Å 30 μm 30 g, 2/cs; Sfär C18 D – Duo 100 Å 30 μm 60 g, 2/cs

Jooksvad projektid

KIK21023 – Mandariinimahla pressijääkide väärindamise tehnoloogiate väljaarendamine eesmärgiga leevendada Gruusia puuviljamahla tööstuste keskkonna jalajälge kasutades ringmajanduse põhimõtteid (Kliima.3.01.20-0082). (ETIS e-profiil, KIK projeki tutvustus)

Projekti rahastab Keskkonnaministeerium rahvusvahelise kliimakoostöö vahenditest.