Puidutöötlemise kateeder (asut. 1979) nimetati 1992 ümber TTÜ-s Puidutöötlemise õppetooliks ja 2017 Puidutehnoloogia laboriks. 1980 aastast kuni 1992 oli toonase TPI puidutöötlemise instituudi peamiseks uurimisvaldkonnaks tselluloosi- ja paberitööstuse tehnolooglised protsessid ning puitplaatide tehnoloogia. 1996 aastal lõpetas TTÜ Puidutöötlemise tehnoloogia viimane lend tselluloosi ja paberitööstuse tehnoloogiale spetsialiseerunud diplomeeritud insenere.
Jaan Kers alustas 2012 aastal tööd puidutöötlemise professori ja õppetooli juhatajana ja käivitas 2013 uue siiani edukalt toimiva rahvusvahelise magistriõppekava „Puidu-, plasti- ja tesktiilitehnoloogia“, millel hakati uuesti õpetama ka puitpolümeerkomposiitide ja tselluloosi tehnoloogiaid.
Aastal 2015 moodustati TTÜ Seaduse alusel tehnikateadustes õppe-, teadus- ja arendustegevusega tegelevate kaheksa riigieelarvest sihtfinantseeritavat professuuri ja sealhulgas ka puidutöötlemis eprofessuur.
Aastal 2020 käivitus Erasmus+ programmi ühisprojekt mitme magistrikraadiga ja viie rahvusvahelise ülikooli õppeprogrammi läbiviimiseks „European Master in Biological and Chemical Engineering for a Sustainable Bioeconomy“. TTÜ Puidu-, plasti- ja tesktiilitehnoloogia“ rahvsusvaheline magistriõppekavale tuli 2021 aasta kevadel õppima 17 BIOCEB üliõpilast, kes viisid läbi õppe- ja teadustööd Materjali- ja keskkonnatehnoloogia ning Keemia ja biotehnoloogia õppe- ja teaduslaborites.
Puidu ja puidupõhiste komposiitmaterjalide efektiivseks ja jätkusuutlikuks kasutamiseks on tarvis mõista nende ehitusest tulenevaid füüsikalis-mehaanilisi kui ka keemilisi omadusi ning tehnoloogilisi protsesse. Puidutehnoloogia labori puit ja komposiidid töörühm arendab koostöös polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labori töörühmaga biokomposiitmaterjale (puitpolümeerkomposiidid, pilliroogbiokomposiidid, kanepikiustkomposiidid, tselluloosiderivaatidest biokomposiisid) erinevate rakenduste (pakendimaterjalid, toidunõud, isolatsioonimaterjalid) tarbeks. Koostöös TTÜ ligniini keemilise ja ensümaatilise töörühmaga arendame uusi lignotselluloosse biomassi eeltöötlustehnoloogiad organosolv jt.